Startupy technologiczne Polska 2021

Partnerzy raportu

navigationnavigation
X
STARTUPY TECHNOLOGICZNE POLSKA 2021
27.05.2021
STARTUPY TECHNOLOGICZNE POLSKA 2021

Firmę założyć może każdy, ale spółkę technologiczną już nie. Tam, gdzie w grę wchodzi zaawansowana technologia - gdzie mamy do czynienia z tak złożonymi innowacjami jak leki, chemia, elektronika czy technika lotnicza i kosmiczna - nie ma zbyt dużo miejsca na absolwencki zapał i pomysł spisany na jednej kartce. Tu potrzeba wiedzy i doświadczenia. Jak kształtuje się populacja startupów technologicznych w Polsce? Kim są i ile mają udziałów founderzy polskich startupów technologicznych? Czy są wśród nich kobiety? Czy startup to dzieło indywidualistów czy gra zespołowa? Jak zmienia się struktura udziałowców i kim są inwestorzy w startupach? Jak wyglądają ich finanse i jak się finansują? Tego wszystkiego dowiesz się z darmowego raportu STARTUPY TECHNOLOGICZNE POLSKA 2021 przygotowanego przez zespół Taylor Economics, którego partnerami są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Infoshare

Struktura własności startupów technologicznych
27.05.2021
Struktura własności startupów technologicznych

Struktura własności startupów technologicznych w momencie ich powstania wykazuje dość znaczną koncentrację. Władza korporacyjna, czemu trudno się dziwić, skupiona jest w rękach pomysłodawców. Średnio w jednym startupie w rękach osób fizycznych jest łącznie 86% udziałów. Biorąc pod uwagę fakt, że na jeden startup w momencie powstania statystycznie przypada około 2-3 założycieli - osób fizycznych, to nietrudno obliczyć, że pojedynczy pakiet udziałów musi być znaczny. Faktycznie, z zebranych danych wynika, że przeciętny pakiet przypadający “na głowę” jednego założyciela to ok 33% udziałów. O tym jak wygląda struktura założycieli polskich technologicznych startupów możesz przeczytać w naszym najnowszym raporcie STARTUPY TECHNOLOGICZNE POLSKA 2021. Jego partnerami są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Infoshare.   

Kto zakłada Polskie startupy technologiczne?
11.06.2021
Kto zakłada Polskie startupy technologiczne?

Wbrew potocznym przekonaniom to nie “młodzicy” tworzą technologiczne startupy, ale ludzie dojrzali mający na swoim koncie i spory know-how i życiowe doświadczenie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Taylor Economics średnia wieku technologicznego foundera to ok 39 lat. Spółki technologiczne rzadko są dziełem indywidualistów. Na ogół za tworzenie takich firm biorą się zespoły 2-3 osobowe. Dane te w pełni korespondują z wynikami badań w krajach zachodnich – tam founderów jest na ogół 2-3 i mają oni średnio po 38-39 lat. Nie odstajemy więc od europejskiego startupowego peletonu. Partnerami raportu opublikowanego przez Taylor Economics są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Infoshare.  

Średnia wieku polskich startuperów
11.06.2021
Średnia wieku polskich startuperów

Średnia wieku foundera polskiego startupu technologicznego to 39 lat. Czy founderzy polskich startupów są za młodzi czy za starzy? Patrz raport przygotowany przez Taylor Economics. Partnerem raportu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Infoshare

20% founderów technologicznych startupów to kobiety
26.07.2021
20% founderów technologicznych startupów to kobiety

20% founderów technologicznych startupów to kobiety. Mało to czy dużo? A jak jest w innych krajach? Patrz raport przygotowany przez Taylor Economics. 

Założyciel technologicznego startupu na ogół obejmuje pakiet 33% udziałów
27.07.2021
Założyciel technologicznego startupu na ogół obejmuje pakiet 33% udziałów

Założyciel technologicznego startupu na ogół obejmuje pakiet 33% udziałów. Jak wygląda struktura własności technologicznych startupów? Patrz raport przygotowany przez Taylor Economics.

mRNA podbija medyczny świat
27.07.2021
mRNA podbija medyczny świat

Pewnie niewielu wie, co to mRNA choć wielu z nas zetknęło się z “tym” przyjmując szczepionkę przeciw koronawirusowi. O technologicznej perełce jaką jest spółka ExploRNA I polskich startupach technologicznych czytaj w raporcie Taylor Economics.

Czujnik zamiast igły
27.07.2021
Czujnik zamiast igły

Czy 3 mln polskich cukrzyków zamieni igłę na czujnik? O polskich wysoko-technologicznych startupach czytaj w raporcie Taylor Economics.

Fundusze venture capital w startupach technologicznych
27.07.2021
Fundusze venture capital w startupach technologicznych

W 2021 roku 27 publicznych funduszy VC dostarczyło 23 spółkom technologicznym ok 42,6 mln zł. O strukturze founderów i inwestorów w polskie startupy technologiczne możesz przeczytać w raporcie Taylor Economics.

Stan finansów nie taki zły
27.07.2021
Stan finansów nie taki zły

W rok od założenia spółki przychody odnotowuje 67% technologicznych startupów a zysk wykazuje 17%. Dobrze zarządzany startup jest jednak w stanie osiągać w kilka lat duże przyrosty sprzedaży, a obecność inwestora kapitałowego stanowi bufor minimalizujący ryzyko upadłości. O polskich startupach wysokotechnologicznych patrz raport Taylor Economics.

Nowi udziałowcy w startupach
27.07.2021
Nowi udziałowcy w startupach

W ciągu pierwszych kilku lat od powstania startupu udziały founderów na ogół obniżają się o ok. 10 punktów procentowych. Kto wchodzi do startupów i czy wśród tych nowych twarzy są fundusze VC? Przeczytaj o tym w raporcie Taylor Economics.

Dotacje wspierają słaby rynek kapitałowy
27.07.2021
Dotacje wspierają słaby rynek kapitałowy

Przy wciąż stosunkowo słabym rynku kapitałowym praktycznie każdy technologiczny startup stara się sięgnąć po dotację, między innymi na realizację prac B+R. I to mu się na ogół udaje. Dotacje na kwotę 296 mln zł popłynęły do 59 startupów technologicznych utworzonych w latach 2016–2019. Szerzej na ten temat patrz raport Taylor Economics.

Komentarz NCBR
27.07.2021
Komentarz NCBR

“...Udział funduszy VC w strukturze właścicielskiej spółek technologicznych, choć systematycznie wzrasta, nadal jest niewielki, a to właśnie tam startupy najczęściej wypatrują partnerów biznesowych...” pisze Włodzimierz Kuc dyrektor Działu Instrumentów Zwrotnych NCBR w komentarzu do raportu Taylor Economics.

STARTUPY TECHNOLOGICZNE 2021
27.05.2021
STARTUPY TECHNOLOGICZNE 2021

Firmę założyć może każdy, ale spółkę technologiczną już nie. Tam, gdzie w grę wchodzi zaawansowana technologia - gdzie mamy do czynienia z tak złożonymi innowacjami jak leki, chemia, elektronika czy technika lotnicza i kosmiczna - nie ma zbyt dużo miejsca na absolwencki zapał i pomysł spisany na jednej kartce. Tu potrzeba wiedzy i doświadczenia. Jak kształtuje się populacja startupów technologicznych w Polsce? Kim są i ile mają udziałów founderzy polskich startupów technologicznych? Czy są wśród nich kobiety? Czy startup to dzieło indywidualistów czy gra zespołowa? Jak zmienia się struktura udziałowców i kim są inwestorzy w startupach? Jak wyglądają ich finanse i jak się finansują? Tego wszystkiego dowiesz się z darmowego raportu STARTUPY TECHNOLOGICZNE POLSKA 2021 przygotowanego przez zespół Taylor Economics, którego partnerami są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Infoshare.